Extrem Tutorials
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Extrem TutorialsConectare

Peste 500 tutoriale in limba romana.


Personalizarea widget-urilor forumului

power_settings_newConectați-vă pentru a răspunde

07042011
Personalizarea widget-urilor forumului

Salutare prieteni,

In tutorialul de astazi am sa va arat cum puteti personaliza widget-urile forumului cu ajutorul css-ului. Tot ce trebuie sa faceti este sa urmati pasii de mai jos.

Uitati un exemplu pentru a va da seama despre ce este vorba:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Acum ca stiti despre ce este vorba, haideti sa incepem!

In imaginea de mai sus m-am folosit de clasa .module pentru a aplica modificari widgeturilor.

Adaugati urmatorul cod in Panou de administrare ~> Afisare ~> Imagini si culori ~> Culori ~> Foaie de stil css
.module {
border: 1px solid #949494;
border-radius: 7px;
background-color: #f4f4f4;
}

Explicarea codului:
.module { = Inceputul codului si numele clasei care va suferi modificari..
border: 1px solid #949494; = Conturul tabelului, modificati #949494 cu culoarea dorita.
border-radius: 7px; = Rotunjirea tabelului, puteti modifica valoarea 7px cu o valoare mai mica sau mai mare, in functie de cat de rotunjit sa fie tabelul.
background-color: #f4f4f4; = Culoarea de fundal a tabelului, modificati #f4f4f4 cu culoarea dorita.


Si ai reusit!  Personalizarea widget-urilor forumului 827527 




Tutorial scris de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Copyright Extrem-Tutorials.com -  Nici o parte a acestui tutorial nu poate fi reprodusa fara acordul autorului.


Ultima editare efectuata de catre Rylled in Mar 31 Dec - 11:24, editata de 4 ori

Comentarii

Razvan11
... nu cred ca scoala de coding ar trebui sa fie asa adica sa ne oferiti niste coduri noi sa le dam copy paste si dupa gata am invatat Personalizarea widget-urilor forumului 230108 ar trebui sa luati proprietati css sau sintaxa html , js si sa neo explicati ....Personalizarea widget-urilor forumului 230108 si mai ales la propietati css ca acolo este mai usor Personalizarea widget-urilor forumului 230108 astea sunt niste amarate de coduri care le iei cu firebug sau cu Gc ...
Razvanel
Tu le ceri sa munceasca prea mult si cred ca si sa foloseasca "Inspectati elementul" li se pare prea greu.Asa nu e mai usor sa puna cateva coduri si cei care nu stiu ce sunt cu ele ,sa se cruceasca vreo 2 orele la ele poate le pricepe
Zeus
O sa incerc sa le explic cosmine ,ai dreptate.
Razvan11
NU e nici un cosmin sunt razvan Personalizarea widget-urilor forumului 230108
Zeus
Credeam ca el este pe contul acela :foartefericit:
Anonymous
Pai, nu e descoperirea Americii dar totusi merita de incercat.
aEEk
pe phpBB2 cum faci?
Teed
Foarte folositor, bravo!
power_settings_newConectați-vă pentru a răspunde
remove_circleSubiecte similare
privacy_tip Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum