Extrem Tutorials
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Extrem TutorialsConectare

Peste 500 tutoriale in limba romana.


Cum se activeaza casuta run in Windows xp si windows 7.

power_settings_newConectați-vă pentru a răspunde

27122011
Cum se activeaza casuta run in Windows xp si windows 7.

Buna ziua dragi prieteni.numele meu este Andrei si astazi o sa va arat un mic tutorial din care o sa aflati cum se activeaza casuta run (executare) in windows xp dar si in windows 7 deoarece la majoritatea sistemele de operare,dupa instalare aceasta caseta de run nu apare.

Pentru windows xp:1.Click de dreapta pe bara de activitati(taskbar) si selectam properties(proprietati)
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


2.Va aprea o fereastra din care selectam Start menu ca in imagine:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


3.Dupa ce am dat click pe Start menu selectam Customize ca in imagine:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


4.Apoi dupa ce am da click pe Customize ne va mai aparea o fereastra din care va urma sa selectam Advanced:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


5.Dupa ce am selectat Advanced vom cauta in acea lista "Run command" si vom bifa aceasta optiune ca in imagine :
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

6.Dupa ce am selectat apasam ok si in meniul Start observam ca optiunea Run a aparut.
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]







Pentru windows 7 trebuiesc parcursi aceiasi pasi ca in xp.Sper ca v-a vost de ajutor acest tutorial.

Comentarii

Anonymous
Tutorialul este bun!Bravo!
Dar...din cate stiu...la XP este deja acolo.La Windows 7 nu este.
Andrei-Catalin
Da edge.In cele mai multe cazuri la windows 7 nu e acolo.Dar exista versiuni de xp care nu au aceaasta comanda afisata.Oricum poate candva au dezactivat-o si acum nu stiu cum sa mai faca la loc.Cu placere.
Anonymous
Bravo pentru efortul depus.
Anonymous
Util tutorial. Sper să-l ţin minte pentru când instalez Windows 7. Cum se activeaza casuta run in Windows xp si windows 7. 230108
Anonymous
Chiar nu e rau, multumim pentru tutorial. Cum se activeaza casuta run in Windows xp si windows 7. 288104
BlitzKrieg
Din câte văd eu la Windows-ul meu se pot executa comenzi de de genul %appdata% sau dxdiag și în căsuța de căutare de la StartMenu.

Oricum bravo, nici nu observasem că lipsește! Acum o am acolo Cum se activeaza casuta run in Windows xp si windows 7. 827527
aoji2011
Bravo pentru efortul depus.
311733
De ce ti-ai ocupa spatiul in start si cu casuta run? Se poate da simplu search dupa run si aia este.
power_settings_newConectați-vă pentru a răspunde
remove_circleSubiecte similare
privacy_tip Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum