Extrem Tutorials
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Extrem TutorialsConectare

Peste 500 tutoriale in limba romana.


Lovitura dura data de hackeri inainte de Craciun. 1,6 milioane de conturi ale NASA

power_settings_newConectați-vă pentru a răspunde

11122012
Lovitura dura data de hackeri inainte de Craciun. 1,6 milioane de conturi ale NASA

Lovitura dura data de hackeri inainte de Craciun. 1,6 milioane de conturi ale NASA Lovitura-dura-data-de-hackeri-inainte-de-craciun-1-6-milioane-de-conturi-ale-nasa-fbi-si-esa-au-ajuns_size1

Grupul GhostShell isi doreste sa atraga atentia asupra libertatii pe Internet
Finalul de an aduce o serie de atacuri ale hackerilor, care isi justifica actiunile invocand dorinta de a avea un Internet liber. Este si cazul celor de la GhostShell, care au dat publicitatii nu mai putin de 1,6 milioane de conturi si de fisiere mai mult sau mai putin clasificate:

"Am pregatit o publicare suculenta a 1,6 milioane de conturi / fisiere din domenii precum industrie aerospatiala, nanotehnologie, sectorul bancar, justitie, educatie, guvern, armata si tot restul de companii nebune si corporatii care lucreaza in domeniul apararii, transportului aerian si altele", precizeaza grupul.

Hackerii spun ca multe dintre aceste conturi provin de la NASA, Pentagon, Agentia Spatiala Americana, Interpol, FBI, Federal Reserve.

Ei mai sustin ca au trimis emailuri in care vorbesc despre problemele avute de 150 de servere la persoanele responsabile cu securitatea din organizatiile hackuite, scrie The Register.

"ProjectWhiteFox va incheia seria atacurilor din acest an promovand hacktivismul in lumea intreaga si atragand atentia asupra libertatii informatiei pe Internet", au spus liderii gruparii, intr-o declaratie publica.

Comentarii

311733
OMFG! Nu va inteleg nici pe voi nici pe cei de la nasa / pentagon / moloz continua.
Cu ce sunt "haxori" de vina ca ei au erori de la prima linie de cod in baza de date?
Duda asta am facut-o si eu :| e to easy. Nasa nu mai este o tinta prea cautata.
Tintele "haxorilor" sunt site-urile atlor "haxori" si site-urile/bazele de date ale telefoniilor/posturilor de televiziune si alte site-uri de informatica.
Nasa e de moda veche. Si ca dovada e prea usor sa patrunzi in baza lor de date. Dar oricum bravo lor.
Paul
Eu cred ca ar trebuii aplaudati pentru ca gasesc brese foarte usor in sisteme, nu vanati ca niste hoti sau violatori, gen: Iceman romanul care are 9 clase si poate sparge aproape orice firewall.
Respect ! tuturor care stiu acest lucru.
Si @311733 un hacker , cred eu nu se lauda cu acest lucru, da ce usor este etc..
El vede ca este usor apoi trece la ceva mai complicat, gen:
-cia etc..
311733
Duda cia e fumat de mult lafel ca restul organizatiilor guvernamentale tintele cele mai placute sunt:
Paypal / MicroSoft / Oracle / Producatorii de soft-uri gen : antivirusuri si inca ceva duda zic ca este prea usor pentru ca sincer este prea usor. In primul rand trebuie sa stii oleaca de programare Lovitura dura data de hackeri inainte de Craciun. 1,6 milioane de conturi ale NASA 333276
Paul
Sincer fumat de mult, e exagerat... rau
Cia are multe subdiviziuni.. hackeri au dat spargeri doar in "fatada cia-ului".
De ce nu incearca sa afle misiuni sau agenti subacoperire?
Réfléchi avant de dire quelque chose!
power_settings_newConectați-vă pentru a răspunde
remove_circleSubiecte similare
privacy_tip Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum