Extrem Tutorials
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Extrem TutorialsConectare

Peste 500 tutoriale in limba romana.


[Tutorial] Cum sa animezi un SVG cu jQuery

power_settings_newConectați-vă pentru a răspunde

28082015
[Tutorial] Cum sa animezi un SVG cu jQuery

In acest tutorial am sa va invat sa animati o orice svg simplu care contine numai paths, de genul asta [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Pentru inceput avem nevoie de orice svg simplu, de preferat sa contina doar paths, adica sa nu aiba color fills.
Ce este un svg? well un SVG reprezinta prescurtarea pentru Scalable Vector Graphics, este un format pentru imagini de tip vectorial.
Ca sa obtineti codul dintr-un svg, deschidetil cu orice text editor si o sa vedeti tot codul sursa, sau copiati html-ul de la mine :))

Codul HTML




CSS


Css-ul e chiar putin, l-am folosit doar sa centrez svg-ul pe pagina



javascript/jQuery


Aici e distractia, Am sa va povestesc logica codului in cateva randuri si codul il afisez mai jos.
Ca sa animezi un SVG este nevoie sa iei fiecare path in parte cu javascript si sa ii determini lungimea, eu am facut asta intr-un each loop, in momentul in care avem lungimea o atribuim lui stroke-dasharray si stroke-dashoffset, in momentul in care facem asta, desenul svg va disparea si acuma ne putem apuca de animatie. Folosindune de functia animate din jquery, animam doar dashoffset la 0, asta ii va da efectul de "desenare".



Am sa fac candva si o versiune video a tutorialului unde am sa explic pas cu pas totul.



Hachiy.

Comentarii

Anonymous
Uhm...e chiar interesant. Felicitari pentru realizarea acestuia și mulțumim pentru întreaga implicare ! [Tutorial] Cum sa animezi un SVG cu jQuery 3630314092

Tutorial acceptat.
mr.franta
si pot anima orice imagine?
Andrei34
Foarte frumos tutorialul. Bravo, Hachiy!

@mr.franta Cred ca da, dar probabil ca trebuie sa editezi codurile!
Hachiy
da poti anima orice svg, tot ce trebuie sa faci e sa inlocuiest svg-ul din html,
RyNo
Este foarte bun tutorialul bv.
SSYT
Foarte frumos, si in acelasi timp foarte profesional, insa nu cred ca acest cod este creat in totalitate de tine, insa felicitari pentru munca depusa si postare !
Hachiy
Poftim? e 100% facut de mine ... nu e nimic greu ...
power_settings_newConectați-vă pentru a răspunde
remove_circleSubiecte similare
privacy_tip Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum