Extrem Tutorials
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Extrem TutorialsConectare

Peste 500 tutoriale in limba romana.


Auto aliniere subforumuri

power_settings_newConectați-vă pentru a răspunde

25112013
Auto aliniere subforumuri

Salutare tuturor,

In tutorialul de astazi am sa va arat cum puteti pozitiona subforumurile pe 3 coloane. Aces tutorial se aplica pentru versiunile phpBB3 si punBB, deci haideti sa incepem.

Pentru forumurile phpBB3:
Demo:
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pasul 1:
Panou de administrare > Afisare > Pagina de start > Structura si ierarhie > Ierarhie

Link catre nivelele inferioare: BIFATI Da

Pasul 2:
Panou de administrare > Module > HTML & JAVASCRIPT > Gestiunea codurilor JavaScript > Creati un nou javascript
Titlu: Subforumuri
Amplasare: Index si Subforumuri
Cod JS:

Cod:

var CopyrightNotice = 'Copyright (c) 2013 Extrem-Tutorials.com, All Right reserved. Code created by StaarK*';
var bb3 = {
version: 'phpBB3',
num: '3', // Number of subforum on the column
numMax: '5' // Max subforum on the one column
};

eval(function(d,e,a,c,b,f){b=function(a){return(a<e?"":b(parseInt(a/e)))+(35<(a%=e)?String.fromCharCode(a+29):a.toString(36))};if(!"".replace(/^/,String)){for(;a--;)f[b(a)]=c[a]||b(a);c=[function(a){return f[a]}];b=function(){return"\\w+"};a=1}for(;a--;)c[a]&&(d=d.replace(RegExp("\\b"+b(a)+"\\b","g"),c[a]));return d}("$(3(){$('.n h.m.j 4.p').5(3(a){$(0).2('l.q 1 J.I + F').b('a[E]').7('<D d=\"6\" 8=\"s'+a+'\">')});$('.6').5(3(a){$(0).2('a:B(\"C\") + a').r('<t d=\"9\" />')});$('.6 .9').5(3(a){$(0).u('a').v($(0))});$('.6').5(3(a){$(0).2('.9').w('a').r('<4 d=\"y\" />');$(0).2('.9 .z').A();$(0).2('4:f('+e.c+')').7('<1 8=\"i\"></1>');$(0).2('#i').b('4:f('+e.c+')').7('<1 8=\"o\"></1>');$(0).2('#o').b('4:f('+e.c+')').7('<1 8=\"G\"></1>')});$('.n h.m.j 4.p l.q 1').5(3(){H x=0;x.k=x.k.K(/,/g,\"\")})});",
47,47,"this div find function li each subForums wrapAll id sclearfix  nextAll num class bb3 lt  ul col1 forums innerHTML dd topiclist forabg col2 row dterm wrap subforums_ span prev append parent  clearfix gensmall unwrap has img ol href br col3 var hierarchy h3 replace".split(" "),0,{}));


Pasul 3:
Panou de administrare > Afisare > Imagini si culori > Culori > Foaia de stil CSS

Cod:

.subForums #col2, .subForums #col1, .subForums #col3 {
float: left;
width: 15%;
}


Pentru forumurile punBB:
Demo: [Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Pasul 1:
Panou de administrare > Afisare > Pagina de start > Structura si ierarhie > Ierarhie

Link catre nivelele inferioare: BIFATI Da

Pasul 2:
Panou de administrare > Module > HTML & JAVASCRIPT > Gestiunea codurilor JavaScript > Creati un nou javascript
Titlu: Subforumuri
Amplasare: Index si Subforumuri
Cod JS:

Cod:

var CopyrightNotice = 'Copyright (c) 2013 Extrem-Tutorials.com, All Right reserved. Code created by StaarK*';
var punBB = {
version: 'punBB',
num: '3', // Number of subforum on the column
numMax: '5' // Max subforum on the one column
};

eval(function(d,f,a,c,b,e){b=function(a){return a.toString(f)};if(!"".replace(/^/,String)){for(;a--;)e[b(a)]=c[a]||b(a);c=[function(a){return e[a]}];b=function(){return"\\w+"};a=1}for(;a--;)c[a]&&(d=d.replace(RegExp("\\b"+b(a)+"\\b","g"),c[a]));return d}("$(3(){$('.6').7(3(e){$(0).1('a:u(\"v\") + a').k('<p f=\"4\" />')});$('.6 .4').7(3(e){$(0).m('a').n($(0))});$('.6').7(3(e){$(0).1('.4').o('a').k('<5 f=\"y\" />');$(0).1('.4 .q').r();$(0).1('5:8('+b.c+')').d('<2 9=\"h\"></2>');$(0).1('#h').i('5:8('+b.c+')').d('<2 9=\"j\"></2>');$(0).1('#j').i('5:8('+b.c+')').d('<2 9=\"s\"></2>')});$('.6').7(3(){t x=0;x.l=x.l.w(/,/g,\"\")})});",
35,35,"this find div function sclearfix li subForums each lt id  punBB num wrapAll data class  col1 nextAll col2 wrap innerHTML prev append parent span gensmall unwrap col3 var has img replace  clearfix".split(" "),0,{}));


Pasul 3:
Panou de administrare > Afisare > Imagini si culori > Culori > Foaia de stil CSS

Cod:

#col1 > li, #col2 > li, #col3 > li {
list-style: none;
list-style-type: inline;
}

#col1, #col2, #col3 {
float: left;
width: 20%;
}


Pasul 4:
Intrati in Panou de administrare > Afisare > Template-uri > General > index_box
cautati:

Cod:

{catrow.forumrow.L_LINKS}{catrow.forumrow.LINKS}



si inlocuiti cu:

Cod:

<ol class="subForums">{catrow.forumrow.L_LINKS}{catrow.forumrow.LINKS}</ol>


Inregistrati si publicati template-ul.

Si ai reusit!  Auto aliniere subforumuri 230108 



Tutorial scris de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Copyright Extrem-Tutorials.com -  Nici o parte a acestui tutorial nu poate fi reprodusa fara acordul autorului.

Comentarii

iAngel
Destul de frumos,felicitari,si,vad ca nu trebe sa postez ca sa vad codurile Auto aliniere subforumuri 230108
H4cK3R*uL
Scripturile de la PunBB sunt functionabile si pe phpbb2?
Anonymous
Da Auto aliniere subforumuri 333276
H4cK3R*uL
Am incercat scripturile pe un forum si eu, dar nu stiu de ce imi apare un 7 in fata unui subforum
[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Ma poti ajuta sa scap de acel 7?
400kg
Multumim pentru acest tutorial , multi nu stiu sa faca subforumuri cu coduri ! .
Respect


Ultima editare efectuata de catre closed in Vin 20 Dec - 19:16, editata de 1 ori
Gregory House
Bravo Staark !
RedGames
Imi apare cam aiurea pe phpbb2 uite:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Cum fac sa se vada calumea? :|
Anonymous
Scriptul inca nu a fost optimizat pentru phpbb2 zilele astea o sa incerc sa il optimizez.
mr.franta
Un tutorial foarte reusit,bravo staark
RedGames
StaarK* a scris:
Scriptul inca nu a fost optimizat pentru phpbb2 zilele astea o sa incerc sa il optimizez.


Inca astept , il puteti optimiza? sa mearga pe phpbb2,va rog astept de ceva timp..
Tarhi
Este foarte util
Teed
Bravo este foarte bun!
xAlecsu
foarte bun acest cod multumesc!Auto aliniere subforumuri 230108
CaBRoN
o sa incerc
GaByTzZzU
mie nu imi merge dc
power_settings_newConectați-vă pentru a răspunde
remove_circleSubiecte similare
privacy_tip Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum