Va prezint un mic programel foarte folositor pentru mentenanta computerelor, este vorba despre CCleaner, un soft util care indeplineste rolul menajerei harnice pentru un calculator.

Ce este CCleaner?
Acest program este, dupa parerea mea, cel mai bun cleaner de registri gratuit existent la aceasta ora pe piata. Isi face foarte bine treaba si nu avariaza in niciun fel PC-ul. Dupa o curatare de registri sau o curatare generala a hard disk-ului de fisiere temporare care nu mai sunt utilizate rezultatele vor fi vizibile iar sistemul tau de operare va fi multumit de ajutorul pe care l-a primit si te va rasplati prin rapiditate si stabilitate.





Ce face CCleaner?
Desi el este perceput ca si cleaner de registri, pe langa aceasta facilitate programul ofera si alte avantaje pentru utilizator. Pe scurt softul sterge fisierele care nu mai exista sau sunt nefolositoare: fisiere DLL, extensii de fisiere, librarii, fonturi, fisiere de ajutor sau alte date care ingreuneaza functionarea sistemului de operare. Pe langa ceea ce am enumerat mai sus CCleaner sterge istoricul browserelor web, cookie-urile sau cache-ul browserelor web. Cleanerul este si o unealta puternica de manager programe, aceasta functie permite utilizatorului sa dezinstaleze programele pe care nu le mai utilizeaza mult mai facil decat managerul de programe implicit din Windows de exemplu.



In concluzie softul prezentat in reviewul acesta este unul folositor, foarte foarte rapid si extrem de stabil. In ceea ce ma priveste folosesc CCleaner de aproximativ 5 ani si niciodata nu am avut probleme cauzate de acest program, insa de multe ori si-a facut treaba pentru PC-ul meu.



Trebuie sa stiti ca programul vine in trei variante, una FREE care este cea mai agreata de catre internauti pentru ca nu necesita niciun cost, si altele doua premium denumite de catre Piriform (dezvoltatorul CCleaner) PROFESSIONAL si BUSSINES EDITION. Varianta gratuita poate fi descarcata de pe site-ul oficial al producatorului unde veti gasi si celelalte doua variante.